Tirana
mist
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
94 %
1.5kmh
100 %
Die
32 °
Hën
35 °
Mar
37 °
Mër
36 °
Enj
34 °
E diel, 26 Qershor, 2022
spot_img

Opozita në Konferencën e Kryetarëve, Spaho kërkon shkarkimin e Gramoz Ruçit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Opozita e djathtë është bërë sot pjesë e Konferencës së Kryetarëve.

albsig

spring

Në këtë mbledhje, PD është përfaqësues nga Edmond Spaho, i cili ka lëshuar akuza të forta në drejtim të mazhorancës, lidhur me zgjedhjen e kryeprokurores së përkohshme, Arta Marku.

Sipas tij, Marku është zgjedhur me procedura antikushtetuese dhe për këtë duhet të shkarkohet bashkë me kreun e kuvendit, Gramoz Ruçi, i cili lejoi emërimin e saj.

Sipas Spahos, Arta Marku u zgjidh me urdhër të Edi Ramës, pasi ajo do të mbrojë njerëzit e tij, të cilët janë të inkriminuar.  

 “Më 18 dhjetor është bërë një puç kushtetues me urdhër të Edi Ramës, i cili përmes Arta Markut do të mbrojë njerëzit e tij. Kërkojmë dorëheqjen edhe të Gramoz Ruçit i cili zbatoi urdhrin e Ramës. Arta Marku u zgjodh me procedura antikushtetuese , me 69 vota nga PS dhe pa vetting”, është shprehur Spaho.   

Kërkesa e opozitës nuk është marrë në konsideratë, ndërsa Konferenca e Kryetarëve miratoi kalendarin 3-javor të punimeve në Kuvend.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img