Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
60 %
6.2kmh
0 %
Mar
19 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Opozita kërkon të rrëzojë qeverinë, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev kërkon votëbesimin në Parlament

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

07c2de120e5957923e0cb5a1852521d4

Kryeministri Zoran Zaevnë seancën e sotme të Kuvendit ka kërkuar votëbesimin e Qeverisë. Kjo sipas tij vjen  pas pretendimeve të VMRO-DPMNE-së se posedon shumicë në Kuvend, transmeton Alsat.

“Kërkoj nga ju deputetët në Kuvend, të votoni për mirëbesimin e Qeverisë. është radha që të ballafaqohemi dhe të pastrojmë , të shohim në vepër shumicën e paralajmëruar nga opozita”, tha mes tjerash Zaev.

Zaev për votëbesimin u bazua në nenin 93, paragrafi 1 nga Kushtetuta, si dhe në nenin 217, paragrafi 2 nga Rregullorja e Kuvendit. Ndërkaq opozita ka kritikuar Zaevin pasi ai bazohet në nenin 217, ku nuk parashihet debat para votëbesimit.

“Nuk kishit fuqi dhe guxim të shkonit me nenin 214, paragrafi 3 dhe të lejonit tre ditë debat këtu që të themi këtu të gjitha anomalitë e kësaj Qeverie”, tha mes tjerash Nikolla Micevski, deputet i VMRO-DPMNE-së.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img