Tirana
mist
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
94 %
1.5kmh
100 %
Die
32 °
Hën
35 °
Mar
37 °
Mër
36 °
Enj
34 °
E diel, 26 Qershor, 2022
spot_img

Opozita dhe mazhoranca në një “mendje”, hiqet nga rendi i ditës miratimi i Aktit Normativ për “Kompensimin e çmimeve”

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Pas dakordësimit mes opozitës dhe mazhorncës është hequr nga rendi i ditës miratimi i Aktit Normativ për kompesim të çmimit të materialeve të ndërtimit.

Kërkesa u bë nga Petrit Vasili, ndërsa Taulant Balla është përgjigjur pozitivish, gjithashtu kërkesa është pranuar dhe nga Enkelejd Alibeaj.

albsig

spring

Petrit Vasili: Rend dite akti normativ për kompensimin e disa tenderave publik, sot është e pamundur të shqyrtohet. Ky akt duhet të shtyhet, nuk mund të privohet komisioni, është shumë e rëndë të vazhdoni përpara.

Taulant Balla: Akti normativ për kompensimin e disa tenderave publik. Dua të vë në dijeni Kuvendin që përmes opozitës ka pasur pretendim për këtë cështje me atë që thotë Petriti dua që të shtyhet edhe me kërkesë të Alibeajt , por ka një element që është thelbësor shtyrja duhet të bëhet deri javës tjetër, java tjetër është përcaktuar që java e gjelbërt por ky akt normativ do të hyjë në seancë në javën e ardhshme që i bie 30 qershor.

Enkelejd Alibeaj: Fakti që ju e keni përfshirë në rendin e ditës pa u marë vendimi një prej komisioneve, nuk duhet të përfshihet në rendin e ditës. Po kjo do të duhet të shtyhet. Është bërë praktikë që miratohen akti normative që u hiqe e drejta legjislative parlamentit. Pse qeveria e sjell me vonesë nuk është shkak që do të duhet të shtyhet sic propozon kreu i Grupit Parlamentar të PS. Nuk e përcaktoni ju. Do të duhet të shtyhet.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img