Tirana
overcast clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1.5kmh
100 %
Pre
15 °
Sht
16 °
Die
13 °
Hën
17 °
Mar
16 °
E premte, 2 Dhjetor, 2022

Operatorët turistikë letër me 6 pika Ramës, kërkojnë ndihmë për të mos falimentuar

spot_img

Lajme të ngjashëm

Operatorët turistikë, të përfaqësuar nga Shoqata e Industrisë së Turizmit STI, me qendër në Sarandë dhe disa shoqata të tjera të kësaj fushe ne Shqipëri i janë drejtuar me nje letër Kryeministrit Edi Rama , Ministrit të Turizmit Blendi Klosi , Ministrit te Rindërtimit Arben Ahmetaj dhe kryetarit të Bashkisë Sarandë Ardian Gurma.

Sipas kryetarit të STI Arben Çipa, në përmbajtje janë 6 pika konkrete të cilat do të ndihmojnë industrinë e turizmit për të mos falimentuar në këtë emergjencë të pazakontë. Përfaqsuesit e biznesit turistik sygjerojnë:

 1.Të mos aplikohet për këtë kategori tarifa vendore për vitin 2020

2.Mos aplikimin e tatim-fitimit per një periudhë 3 mujore

3.Përgjysmimi i taksës së ndërtesës për këtë vit

4.Subvencionim të pagesave për tre muaj

5.Suport për pagën minimale

6.Shtyrjen e pagesave të kësteve të kredive për një periudhë 6 mujore .

Kryetari i shoqatës Arben Çipa thekson se operatorët turistikë ndodhen përpara një dileme të madhe: A do të ketë sezon turistik për këtë vit?

Propozimet e mësipërme, sipas Çipës, krijojnë frymëmarrje për qindra dhe mijëra persona që janë të lidhur me turizmin i cili këtë vit pritet të ketë një ulje drastike të kohëzgjatjes dhe sasisë së përpunimit të personave që do të vizitojnë vendin tonë.

91975304_837531073423540_334965963998887936_n.jpg
Engjëll Serjani

Më shumë
spot_img
spot_img