Hapësire reklamuese

Aktualitet

Operacioni i drogës: U kap libri i llogarive të 4 bandave, 4 gra mbanin llogaritë

Shkruar nga Newsbomb

Një kontroll rutinë i karabinierëve të Borgo San Lorenzo, që çoi në sekuestrimin e dy kilogramëve hashash në një depo të një pallati në në Firence, çoi në shkatërrimin e një megabande të trafikut të drogës, në një megaoperacion që përfshiu, Interpolin, Europolin, policinë italiane dhe SPAK-un shqiptar me prokuror Vladimir Marën të cilët dolën dje në një konferencë për shtyp për rezultatet e tij.

Operacioni quhej “Muratori” dhe hetimet për të kishin filluar që në vitin 2019.

Pas kapjes së hashashit, policia vendosi mikrofona në vendin e ngjarjes, duke zbuluar se nga kjo ndërtesë, një trafikant vepronte në nivel ndërkombëtar, i lidhur me Hollandën, Spanjën e Francën. E nga ky element i parë hetimet u zgjeruan duke përfshirë edhe polici të tjera europiane.

Pamje nga megaoperacioni ne Itali Pamje nga megaoperacioni ne Itali

Në këtë megaoperacion dolën në dritë 4 organizata të forta kriminale të trafikut të drogës, shkruan media italiane, me kokainë, hashash, marijuanë, heroinë Mdma – të gjitha në duart e shqiptarëve që vepronin në Itali, Shqipëri, Hollandë, Spanjë, Gjermani, Angli, Zvicër. Në total ka 83 të akuzuar.

Në këtë operacion u arrestuan 70 persona, 68 shqiptarë, dhe dy italianë. 33 të kapur në Toskanë, të tjerët në pjesë të ndryshme të Italisë. U sekuestruan pasuri me vlerë 5 milionë euro të pretenduara si të ardhura nga krimi.

Pamje nga megaoperacioni ne Itali Pamje nga megaoperacioni ne Itali

Janë kryer kontrolle të shumta. U gjetën depo bunker, armë. Madje është sekuestruar edhe libri i llogarive të trafikut të drejtuar nga organizata dhe nga një vëzhgim i deritanishëm shihet se në muaj trafikoheshin 50 kile kokainë.

Ndër të akuzuarat janë 4 gra: njëra bashkëshortja e njërit prej kapobandave, një tjetër kishte detyrën e vlerësimit të cilësisë së drogërave dhe jepte dritën jeshile për blerjen. Një rrugë ishte që droga vinte nga Hollanda. Ose një rrugë tjetër me gomonet shqiptare ku ngarkesa vazhdonte me rrugë makine për në Firence.

Depot e ruajtjes së drogës ishin shpërndarë në garazhe dhe bodrume të kryeqytetit toskan, por një bazë e rëndësishme u zbulua në Casalecchio di Reno, pranë Bolonjës, ku ishte edhe një ndërtesë mekanike që bandat përdornin.

Pamje nga megaoperacioni ne Itali Pamje nga megaoperacioni ne Itali

Katër grupet kriminale janë goditur nga hetimi i Prokurorisë së Firenzës, secila me detyra komplementare të furnizimit, shpërndarjes dhe logjistikës. Një me bazë në Firenzë dhe Mugello, një tjetër nga Holanda mbulonte Evropën Veriore dhe nevojat e importit të drogës për Italinë, një grup ishte shtrirë në disa qytete italiane, e katërta merrej me tregtimin në shesh dhe është ai ku shfaqen të akuzuar italianë.

Në Shqipëri janë sekuestruar: 32 subjekte tregtare, 45 automjete, 4 motomjete, mbi 200 llogari bankare, 19 pasuri te paluajtshme.

Pamje nga megaoperacioni ne Itali Pamje nga megaoperacioni ne Itali

Dy oficerë të Europolit u vendosën në Shqipëri dhe Itali gjatë ditës së operacionit për të mbështetur autoritetet kombëtare me masat e tyre hetimore.

Emrat e 65 personave në hetim, arrestuar, arrest në shtëpi dhe kërkim:

 1. Kledjon Muçollari
 2. Ervis Vangjeli
 3. Eljon Laçi
 4. Kristian Ibrahimaj
 5. Alban Mahilaj
 6. Klaudia Sulejmani
 7. Besmir Selamaj
 8. Gabriela Avduli
 9. Francesko Doda
 10. Latin Ymeraj
 11. Erando Mara
 12. Antonio Hoxha
 13. Elsit Vera
 14. Dritan Begaj
 15. Mark Lisi
 16. Ergys Leka
 17. Fatmir Gjeci
 18. Astrit Dedaj
 19. Syrja Kapaj
 20. Mark Malocaj
 21. Alket Muca
 22. Xhulio Kastrati
 23. Elvis Kuçi
 24. Klisman Çepele
 25. Eiton Kullolli
 26. Pajtim Kullolli
 27. Ergi Tomorri
 28. Manuel Mone
 29. Alban Ramadani
 30. Gjon Ndreu
 31. Simon Myftari
 32. Blerim Myftari
 33. Lorenco Malaj
 34. Barjam Malaj
 35. Ani Kuçi
 36. Spiro Petro
 37. Emiljano Balla
 38. Hektor Turku
 39. Armand Meco
 40. Fael Xhelili
 41. Renato Qevani
 42. Emirjan Hoxha
 43. Fabjan Drini
 44. Daniel Elezi
 45. Ferdi Ndrejaj
 46. Gjergj Ndrejaj
 47. Amarildo Alla
 48. Emiljano Alla
 49. Eneo Abedini
 50. Qamil Abedini
 51. Endri Çoku
 52. Ervin Myftarja (Viku)
 53. Indrit Kolgjokaj
 54. Eraldo Kolgjokaj
 55. Marcello Gjaci
 56. Riniol Tasi
 57. Prelë Kolnikaj
 58. Arbri Xherahu
 59. Lazer Pervataj
 60. Vahit Luca
 61. Amarildo Mustafai
 62. Rudina Macoraj
 63. Kristjana Kolnikaj
 64. Elis Meco
 65. Endri Sercan

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese