Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
47 %
2.1kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
39 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
38 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Operacionet në Ministri dhe disa Komuna në Kosovë, Kryeprokurori jep detaje: Arrestuam 12 zyrtarë, shpërdoronin fondet dhe merrnin rryshfet

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

39daf0331a21bad4c58a3f20b708530a

Kryeprokurori i Kosovës Aleksandër Lumezi, gjatë një konference për media ka dhënë detaje lidhur me aksionin e sotëm të Policisë në disa zona të vendit, ku u arrestuan zyrtarë në Ministri dhe në Komuna.

Sipas Lumez, janë arrestuar 12 zyrtarë shtetërorë dhe dy qytetarë të Kosovës, të cilët dyshohen për keqpërdorim të subvencioneve, marrje dhe dhënie të ryshfetit.

Po ashtu gjatë aksionit janë konfiskuar edhe një shuma të mëdha parash, vetura, loptop, kompjuterë dhe telefona. Kryeprokurori i Kosovës ka thënë se ky aksion do të zhvillohet edhe në ditët e ardhshme.

“Nga muaji janar ka filluar grumbullim i informacioneve, të cilat kanë rezultuar që duhet të zbatohen masat, kemi ardhur në përfundim se duhet të zbatohet urdhri për bastisje të disa lokacione. Pas marrjes së urdhrit sot kemi bërë bastisjen e këtyre, ku edhe e kemi arsyetuar kërkesën për bastisje.

Kemi sekuestruar një shumë të madhe të të hollave, vetura, loptop, kompjuterë, telefona që do të na shpërbejnë për hetime ngritjen e një aktakuze. Janë arrestuar 12 persona dhe janë persona zyrtar, si dhe dy qytetarë të tjerë të Kosovës. Ata dyshohen për keqpërdorim të subvencioneve, marrje dhe dhënie të ryshfetit. Në bazë të provave do të zhvillohen hetimet për të pasur një aktakuzë të suksesshëm”, u shpreh Aleksandër Lumezi.

Më shumë

spot_img
spot_img