Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
28 %
2.6kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
E martë, 4 Tetor, 2022

Operacion i madh në Shkodër, ndalohen 150 operatorë, mashtronin shtetasit e huaj për para në call center

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një operacion i madh është duke u zhvilluar në qytetin e Shkodrës nga Prokuroria dhe Policia, ku deri tani bëhet me dije se janë ndaluar 150 persona, të cilët janë punonjës call centerash dhe mashtronin shtetas të huaj për t’ju marrë paratë.

Këta shtetas dyshohet se përmes “FOREX” kanë mashtruar qindra shtetas të huaj dhe ju kanë marrë paratë, duke i bindur ata të investonin në bursë sepse të ardhurat do ju ktheheshin mbrapsht disafish. Mirëpo, këto para menjëherë zhdukeshin në parajsat fiskale.

Pas hetimeve proaktive, janë zbuluar ambientet që shërbenin si biznese call center dhe sot është kryer operacioni. Janë sekuestruar dhjetëra kompjutera që shërbenin për këtë veprimtari dhe pajisje të tjera.

Vijon…

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img