Tirana
scattered clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
32 %
6.2kmh
40 %
Mar
10 °
Mër
9 °
Enj
11 °
Pre
11 °
Sht
10 °
E martë, 31 Janar, 2023

“Omicron me simptoma të lehta”, OBSH me lajm të mirë: S’ka vend për panik

spot_img

Lajme të ngjashëm

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se “Bota” nuk duhet të shqetësohet për variantin e ri të Covid-19, Omicron.

Sipas shkenctares kryesore së OBSH-së, Dr. Soumya Sëaminathan tha se ky variant mund të shkaktojë simptoma më të lehta se mutacionet e mëparshme.

“Sipas të dhënave paraprake “Omicron” është shumë i transmetueshëm, dhe mund të bëhet lloji dominues në mbarë botën, megjithëse kjo është e vështirë të parashikohet. Por në fakt, “Delta” aktualisht përbën 99% të rasteve globalisht. Sa duhet të shqetësohemi? Duhet të jemi të përgatitur dhe të kujdesshëm, jo panik, sepse jemi në një situatë të ndryshme nga një vit më parë” tha ajo.

Më shumë


spot_img
spot_img