Tirana
broken clouds
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
87 %
1kmh
75 %
Hën
10 °
Mar
11 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
9 °
E hënë, 17 Janar, 2022
spot_img

Omicron apo virozë? Epidemiologu tregon se çfarë duhet të bëni për të kuptuar me çfarë jeni infektuar

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur ditën e sotme për situatën e Covid-19 në vendin tonë, ku ditët e fundit ka një rritje të ndjeshme të shifrave të të infektuarve.

Varianti Omicron dhe virozat e stinës shpesh ngatërrohen me njëra-tjertrën, por Alimehmeti thotë në “Zona Zero” se mes tyre nuk ka një dallim, por për të provuar nëse jeni të infektuar, duhen bërë analizat dhe tamponi. Sipas tij këto duhen bërë vetëm atëhere kur dikush shfaq simptoma ose ka pasur një kontakt të ngushtë me një person të infektuar.

 “Testi i shpejtë është efektiv dhe me kosto të ulët. Ka shumë njerëz që po e teprojnë në fakt me bërjen e testeve. Bëjeni vetëm kur keni simptoma ose vetëm kur keni pasur kontakt të ngushtë me një person të infektuar,” tha mjeku Alimehmeti.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img