Hapësire reklamuese

Bota

Olena Zelenska: Ukraina në rrezik vdekjeprurës pa ndihmën e Perëndimit

Shkruar nga Newsbomb
Olena Zelenska: Ukraina në rrezik vdekjeprurës pa ndihmën e

Olena Zelenska ka paralajmëruar se ukrainasit janë në "rrezik vdekjeprurës" nëse vendet perëndimore nuk vazhdojnë mbështetjen e tyre financiare.

Zonja e parë e Ukrainës foli të dielën me Laura Kuenssberg një ditë pasi senatorët republikanë në SHBA bllokuan një projektligj kyç ndihme. Projektiligji parashikonte rreth 60 miliardë dollarë (47.8 miliardë £) mbështetje për Ukrainën.

Duke folur disa orë pas një sulmi raketor rus, ajo tha: "Nëse bota lodhet, ata thjesht do të na lënë të vdesim".

Shtëpia e Bardhë ka paralajmëruar se fondet amerikane për Ukrainën mund të mbarojnë së shpejti, por republikanët kanë mbajtur një marrëveshje për të autorizuar më shumë ndihmë.

Sipas presidentit Biden dështimi për të rënë dakord për ndihmën e Ukrainës do të ishte një "dhuratë" për presidentin Vladimir Putin, duke paralajmëruar se historia "do t'i gjykonte ashpër ata që ia kthyen shpinën kauzës së lirisë".

Gati dy vjet që nga pushtimi i paligjshëm i Ukrainës nga Rusia, zonja e parë shprehu shqetësim të madh për vonesat në financim.

Ajo tha: “Kemi shumë nevojë për ndihmën. Me fjalë të thjeshta, nuk mund të lodhemi nga kjo situatë, sepse nëse e bëjmë, vdesim. Dhe nëse bota lodhet, ata thjesht do të na lënë të vdesim. Na dhemb shumë kur shohim shenjat se gatishmëria për të ndihmuar po zbehet”.

Mbretëria e Bashkuar gjithashtu u ka kërkuar politikanëve në Uashington DC që të bien dakord për një marrëveshje për Ukrainën.

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, Lord Cameron, u bëri thirrje Shteteve të Bashkuara të mos i japin Putinit një "dhuratë Krishtlindjesh" duke bllokuar miliarda dollarët e mbështetjes financiare të nevojshme për të vazhduar luftën kundër forcave ruse.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese