Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
82 %
2.1kmh
0 %
Sht
19 °
Die
19 °
Hën
13 °
Mar
12 °
Mër
5 °
E premte, 24 Mars, 2023

OKB: Refugjatët nga Ukraina kërkojnë të kthehen në shtëpitë e tyre

Lajme të ngjashëm

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka deklaruar se shumica  e refugjatëve nga Ukraina,  kryesisht gra dhe fëmijë, shpresojën që të larhohen  nga vendet pritëse dhe të rikthehen në shtëpitë e tyre në Ukrainë.

Studimi, i cili u krye midis majit dhe mesit të qershorit, anketoi rreth 4,900 njerëz nga Ukraina që tani jetojnë në Republikën Çeke, Hungari, Moldavi, Poloni, Rumani dhe Sllovaki.

Deri më tani mbi  5.6 milion refugjatë janë regjistruar në të gjithë Europën, me 8.8 milion njerëz që janë larguar nga Ukraina dhe gati 3.3 milion që janë rikthyer që nga fillimi i luftës.

Afro 40% e tyre planifikojnë të rikthehen muajin e ardhshëm, sipas UNHCR.

Ukrainasit presin me padurim që të ribashkohen me miqtë dhe familjen, ndërsa janë të shqetësuar për personat që kanë lënë pas.

Më shumë