Hapësire reklamuese

Bota

OKB paralajmëron për krizë humanitare në Gaza

Shkruar nga Newsbomb
OKB paralajmëron për krizë humanitare në Gaza
Teksa luftimet në Rripin jugor të Gazës përshkallëzohen, OKB-ja paralajmëron për një " kolaps të plotë të rendit publik dhe  për shkak të kushteve të jashtëzakonisht të këqija për banorët atje". Dje, e mërkurë 6 dhjetor, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së theksoi se ka frikë se shpërndarja e " ndihmave humanitare qoftë edhe e kufizuar do të jetë e pamundur ", duke theksuar "bombardimet e vazhdueshme" të ushtrisë izraelite dhe "mungesën e strehimit" madje të produkteve "më themelore" për "mbijetesën" e palestinezëve. Antonio Guterres iu referua për herë të parë që nga marrja e drejtimit të organizatës ndërkombëtare në 2017 nenit 99 të Kartës së OKB-së, i cili "tërheq vëmendjen" e Këshillit të Sigurimit për një çështje që "mund të rrezikojë paqen dhe sigurinë ndërkombëtare" Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, mbështeti Guterres në vendimin e tij për vënien në funksion të nenit 99 të Kartës së OKB-së. Borrell shkruan në platformën “X”, se "Këshilli i Sigurimit i OKB-së duhet të veprojë menjëherë për të parandaluar kolapsin e plotë të situatës humanitare në Gaza". Nga ana e tij, ministri i Jashtëm izraelit e quajti mandatin e Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara një "rrezik për paqen botërore". "Kërkesa e tij për të aktivizuar nenin 99 (të Kartës së OKB-së) dhe thirrja e tij për një armëpushim në Gaza janë mbështetje për organizatën terroriste Hamas dhe mbështetje për vrasjen e të moshuarve, rrëmbimin e foshnjave dhe përdhunimin e grave", shkruan ministri i Jashtëm izraelit në rrjetin social “X”. Mbrëmë, zyra e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu njoftoi se Izraeli do të lejojë transportin e një sasie "minimale" të karburantit në Rripin e Gazës që e konsideron "të nevojshme për të parandaluar kolapsin" e shërbimeve humanitare dhe "shpërthimin e epidemive".

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese