Tirana
broken clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
87 %
2.6kmh
75 %
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
14 °
Pre
15 °
Sht
10 °
E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

OKB: Pandemia nxiti prodhimin dhe përdorimin e drogës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

1d329cb76bab302c18d96eba2a9d99cc

Zyra e OKB-së për Drogat dhe Krimet (UNODC) ka deklaruar se tregtia e paligjshme e drogës po siguron punë për personat e goditur nga kriza e koronavirusit, ndërsa kërkesa pritet të rritet mes rënies ekonomike.

Në Afganistan, vendi kryesor prodhues i opiumit në botë, korrja që filloi në mars, fillimisht u pengua, pasi punëtorët nuk mund të hynin nga Pakistani përtej kufirit të mbyllur.

“Megjithatë, afganët që humbën vendet e punës për shkak të krizës së COVID-19, në mënyrë të veçantë gratë, u përpoqën të mbushnin këtë mungesë”, njofoti agjencia e OKB-së me qendër në Vjenë në raportin vjetor global të drogës.

Në Bolivi, pandemia ka penguar aftësinë e qeverisë për të luftuar kultivimin e kokainës.

UNODC paralajmëroi se kriza e afërt ekonomike mund të bëjë që më shumë fermerë të rrisin kultivimin e kokainës në të gjitha vendet kryesore që e prodhojnë atë në Amerikën Latine.

“Kufizimet e transportit kanë vështirësuar trafikimin global të drogës, duke krijuar rezerva në rritje, që mund të çojnë në një përmbytje të rrezikshme të tregjeve të konsumit”, paralajmëroi agjencia e OKB-së.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img