OKB heq kanabisin nga lista e substancave narkotike

Publikuar tek: bota, më 15:31 03-12-2020 OKB heq kanabisin nga lista e substancave narkotike Foto ilustruese

Komisioni i Kombeve të Bashkuara për Narkotikët njohu zyrtarisht vetitë mjekësore të kanabisit në një votë të hedhur në Vjenë nga vendet anëtare të organit ekzekutiv për politikën e drogës.

Kështu komisioni vendosi të heqë kanabisin nga lista e drograve të rrezikshme dhe shumë të varura si heroina. E gjithë kjo për shkak të përdorimeve të saj terapeutike.

Komisioni me 53 anëtarë miratoi ndryshimin në një votim të ngushtë, me 27 pro, 25 kundër, me 1 abstenim.

Rusia ishte një kundërshtare e zëshme e lëvizjes, duke e quajtur kanabisin "droga më e abuzuar në të gjithë botën".

Kanabisi mund të ndihmojë në trajtimin e sëmundjes së Parkinsonit, sklerozës, epilepsisë dhe madje edhe në lehtësimin e dhimbjeve të kancerit.

Komiteti i OBSH vuri në dukje se kanabisi mund të ketë efekte anësore dhe të shkaktojë varësi, por gjithashtu përmendi përfitimet e ilaçit në zvogëlimin e dhimbjes, si dhe lehtësimin e simptomave të gjendjeve mjekësore të tilla si anoreksia, epilepsia dhe skleroza e shumëfishtë. Dhe vuri në dukje se kanabisi nuk shoqërohet me një rrezik domethënës të vdekjes.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Sekuestrohen 6 milion dollarë të falsifikuara, vihet në pranga një person (VIDEO)
Nis sesioni dy-ditor i OKB-së për krizën nga pandemia e Covid-19, shpaloset plani për “riformatimin” botëror »
Article Logic
Execution time: 0.012027978897095
array(1) { ["section"]=> string(58) "okb-heq-kanabisin-nga-lista-e-substancave-narkotike-230050" }