Hapësire reklamuese

Bota

OKB e shqetësuar: Rreth 75 përqind e popullsisë së Gazës është zhvendosur

Shkruar nga Newsbomb
OKB e shqetësuar: Rreth 75 përqind e popullsisë së

Rreth 1.8 milionë njerëz, e cila është e barabartë me 75% të popullsisë së Rripit të Gazës, janë të zhvendosur brenda vendit.

Agjencia e OKB- së specifikon se nga një llogaritje e bërë më e saktë ka sjellë këtë rezultat. Kjo përqindje e madhe e popullsie është zhvendosur brenda dhe jashtë Gazës.

Deklarata është bërë nga agjencia e OKB-së për koordinimin e çështjeve humanitare (OCHA).

Buletini i mëparshëm Ocha deklaroi se një përllogaritje tjetër është shumë e kushtueshme të realizohet.

Ushtria izraelite urdhëroi evakuimin e më shumë zonave përreth qytetit të dytë më të madh të Gazës, Khan Younis, të dielën, pasi e zhvendosi ofensivën e saj në gjysmën jugore të territorit ku thotë se shumë liderë të Hamasit janë fshehur.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese