Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
75 %
3.6kmh
0 %
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
17 °
Sht
17 °
E martë, 28 Mars, 2023

OKB: 816 civilë janë vrarë deri më tani nga bombardimet ruse

Lajme të ngjashëm

Të paktën 816 civilë janë vrarë dhe 1,333 janë plagosur në Ukrainë deri më 17 mars. Shifrat janë konfirmuar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara.

OKB bën me dije se shumica e civilëve ishin vrarë nga armët shpërthyese, si granatimet nga artileria e rëndë dhe sistemet e raketave me shumë lëshime, si dhe sulmet me raketa dhe ajrore,

Sipas zyrës së OKB-së për të drejtat e njeriut, numri i viktimave mund të jetë më i lartë, pasi OHCHR nuk ka qenë në gjendje të mbledhë informacion nga disa prej qyteteve më të goditura, përfshirë Mariupolin.

Më shumë