Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
26 %
2.6kmh
0 %
Pre
33 °
Sht
34 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
E premte, 23 Korrik, 2021

“Oj e bukura more”, arbëreshët festojnë dhe këndojnë në shqip (Video)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

9b2ba6b6af1c517cd0577068347ab7e9

Janë ajo pjesë e kombit më e veçantë dhe më interesante për faktin se për gati 700 vite vazhdojnë të ruajnë vlerat kulturore dhe tradicionale shqiptare në Itali.

Arbëreshët në Itali festojnë shpesh herë së bashku në zonat e Italisë së jugut ku ata jetojnë. Këngë simbol e tyre “Oj e bukura more” nuk ka si të mos i shoqërojë arbëreshët e veshur me kostumet tradicionale, gjatë festimeve të tyre.

Lexo edhe: “Oj e bukura More”, kënga që e këndojmë si himn arbëresh, por që në fakt është për ditën e të vdekurve, zbardhet historia

{mp4}23485{/mp4}

Më shumë

spot_img
spot_img