Tirana
broken clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
72 %
5.1kmh
75 %
Die
15 °
Hën
13 °
Mar
8 °
Mër
10 °
Enj
13 °
E diel, 28 Nëntor, 2021
spot_img

OFL ‘shigjeton’ në Elbasan, Durrës dhe Tiranë, kush janë 6 kriminelët e dënuar, mes tyre vëllezërit Çala të përfshirë në grabitjen e Rinasit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

04e6230150d1c13008ce80aa74a8f766

OFL u ka dërguar formularin e deklarmit të pasurisë 6 të dënuarve për vepra të ndryshme penale, si vrasje, trafikim lëndësh narkotike dhe grabitje.

Mes tyre janë edhe Eldi dhe Kelment Çala, të arrestuar për grabitjen e Rinasit.

Të shënjestruarit e OFL janë: Eldi Çala banues në Elbasan,  i dënuar për veprat penale ”Vjedhja me armë”, ”Grupi i strukturuar kriminal” dhe ”Kryerja e veprave penale nga organizata kriminale dhe grupi i strukturuar kriminal”;

Klement Çala banues në Elbasan, i dënuar për veprat penale “Organizata Kriminale” dhe “Vrasja për shkak të marrëdhënieve familjare”; Dy vëllezërit Çala, janë të akuzuar për një sërë grabitjesh më armë dhe dhunë në zonën e Rinasit dhe në aeroportin e Rinasit.

Luan Kokomani banues në Tiranë, i dënuar për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”;

Përparim Bermuça banues në Durrës, i dënuar për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve”;

Durim Bermuça banues në Durrës, i dënuar për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”;

Arian Plaku banues në Durrës, i dënuar për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”.

Njoftimi i OFL:

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.

Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda, OFL i ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, shtetasve:

  • E. Ç., banues në Elbasan, i dënuar për veprat penale ”Vjedhja me armë”, ”Grupi i strukturuar kriminal” dhe ”Kryerja e veprave penale nga organizata kriminale dhe grupi i strukturuar kriminal”;
  • K. Ç., banues në Elbasan, i dënuar për veprat penale “Organizata Kriminale” dhe “Vrasja për shkak të marrëdhënieve familjare”;
  • L. K., banues në Tiranë, i dënuar për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”;
  • P. B., banues në Durrës, i dënuar për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve”;
  • D. B., banues në Durrës, i dënuar për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”;
  • A. P., banues në Durrës, i dënuar për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”.

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së dhe më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

OFL është në veprim të pandërprerë dhe në kryerje të veprimeve komplekse për vendosjen e sekuestrove emergjente mbi pasuritë e dyshuara të përfituara nga krimi, si dhe për dërgimin e formularëve të vetëdeklarimit të gjithë personave që janë subjekt i Ligjit Special.

OFL do të informojë publikun në vijimësi për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img