Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
65 %
1.5kmh
0 %
Mër
26 °
Enj
34 °
Pre
35 °
Sht
37 °
Die
37 °
E mërkurë, 29 Qershor, 2022
spot_img

“Ofenduan gazetarët”, Rama justifikon mosprezencën e Von der Leyen dhe Macron: Ndihen keq, janë inteligjentë që nuk erdhën këtu

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen, pritej të fliste në parasamitin e PPE së bashku me  presidenti i Francës Emmanuel Macron , mirëpo ata hoqën dorë nga fjalimi i tyre dhe në vend të tyre në një deklaratë për shtyp dolën kryeministri Edi Rama, presidenti serb,  Aleksandr Vuçiq dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovacevski.

Kryeministri Rama tha se ata u treguan inteligjentë që nuk morën pjesë në koferencë dhe se ndihem keq për mos hapjen e negpcioatave për anëtarësimin drejt BE të Shqipërisë dhe Maqedonisë.

albsig

spring

“Ndihen shumë keq. Këta njerëz kanë bërë të gjitha përpjekjet. Ata ishin shumë inteligjentë që nuk mbajtën tregon atë që janë. Janë njerëz që ndihen keq, humë keq për atë që po ndodh”, tha Rama.

Pjesë nga fjala e Ramës:

“Më duhet të korigjoj presidentin tuaj sepse ai tha të njëjtën gjë se unë isha i frusturar dhe i thashë nuk jam thjesht më vjen keë për BE. Në këtë drejtim jam i frustruar për BE, nuk është sekret që unë e kam më përzemër BE se Alexandëri. Të shohëshësh BE që është i paaftë të clirojë dy pengje nga Bullgaria, dhe në këtë drejtim ishte një ditë historike në sensin negative. Pra, për aq sa ka të bëjë me Ballkanin Perëndimor, patëm përgëzime dhe të gjithë për të qenë shumë të sinqertë dhe për të qenë mjaft të respektueshëm dhe të gjthë po ndiheshin shumë keq që nuk po e realizonin.

Nga ana tjetër, ne do të vazhdojmë, nuk ka asnjë dyshim. Mendoj që në OHËR ju thashë në fillim se disa vjet më parë datat e takimeve të Këshillit Europian ishin më të rëndësishme se dita time e lindjes sepse ishte gjithmonë fundi qershorit, kurse ditëlindjaj është dita ime e pavarësishë dhe unë e gjeta pavarsinë time. Thjesht mendoj se do të arrijmë aty kjo eshtë e sigurt me shpresë përpara, por shekullin tjetër kjo është sigurt, Por çështja është që të bëjmë punën tonë, të vazhdojmë të jemi në pozitën ku të thonë ata është faji i tyre jo faji ynë. Ti bëjmë vendet tona, Shqipërinë, një vend ku nejrëzit të ndihen mirë dhe të ndihen si një vend me standartete e BE. Nuk prisja agjë tjetër, më besoni, asgjë tjetër nga ajo që mora këtu. Asnjë supriizë, asgjë tjetër. Kishte pak shpresë dje por e paralajmërova.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img