Hapësire reklamuese

Bota

OBSH: Vetëm 4 spitale funksionojnë në nivel minimal në Gazën veriore

Shkruar nga Newsbomb
OBSH: Vetëm 4 spitale funksionojnë në nivel minimal në

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha të mërkurën se vetëm katër spitale funksionojnë në një nivel minimal, duke ofruar kujdes shumë të kufizuar në Gazën veriore.

OBSH dhe misioni i OKB-së në Gazën veriore zbuluan se Spitali Arab Al-Ahli është një "guaskë" e tij e mëparshme për shkak të mungesës së karburantit, stafit dhe furnizimeve, tha shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus në X.

Partnerët e OBSH-së dhe OKB-së kryen një tjetër "mision të përbashkët me rrezik të lartë" të mërkurën në spitalet Al-Ahli Arab dhe Al-Shifa në Gazën veriore, tha Ghebreyesus.

Ekipet e OBSH-së dhe OKB-së siguruan ilaçe, lëngje IV dhe furnizime për kirurgji, duke trajtuar njerëzit e lënduar dhe duke mbështetur gratë që lindnin, vuri në dukje ai.

“Spitali Al-Ahli ka qenë i mbingarkuar me pacientë që kanë nevojë për kujdes urgjent. Në oborrin e saj, trupat u vendosën në rreshta pasi nuk mund të varroseshin të sigurta dhe dinjitoze”, tha Ghebreyesus.

Deri dy ditë më parë, Al-Ahli ishte spitali i fundit i Gazës veriore që funksiononte ku të lënduarit mund t'i nënshtroheshin operacionit, tha ai.

Megjithatë, sipas informacionit të marrë nga ekipi i OBSH-së, sallat e operacionit të Al-Ahli nuk funksionojnë më për shkak të “shterrimit ose mungesës së plotë” të specialistëve, energjisë, karburantit, ujit, ushqimit dhe furnizimeve mjekësore, paralajmëroi Ghebreyesus.

"Kjo e ka lënë Gazën veriore pa spital funksional," shtoi ai.

Ghebreyesus bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm humanitar, duke thënë se është e nevojshme më shumë se kurrë tani për të përforcuar dhe rinovuar objektet e mbetura shëndetësore dhe për të ofruar shërbime mjekësore.

Izraeli ka goditur Rripin e Gazës që nga sulmi i 7 tetorit nga Hamas, duke vrarë rreth 20,000 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, dhe duke plagosur 52,586, sipas autoriteteve shëndetësore në enklavë.

Sulmi izraelit e ka lënë Gazën në gërmadha me gjysmën e stokut të banesave të territorit bregdetar të dëmtuar ose të shkatërruar, dhe gati 2 milionë banorë të zhvendosur brenda enklavës me popullsi të dendur mes mungesës së ushqimit dhe ujit të pastër.

Gati 1200 izraelitë besohet se janë vrarë në sulmin e Hamasit, ndërsa rreth 130 pengje mbeten në robëri.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese