Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
86 %
2.1kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
12 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

OBSH thirrje vendeve të pasura: Paguani 14 miliard euro për t’i dhënë fund pandemisë globale!

spot_img

Lajme të ngjashëm

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) u bëri thirrje sot vendeve të pasura që të ofrojnë urgjentisht 16 miliardë dollarë (14 miliardë euro) për të financuar planin e saj për të luftuar pandeminë COVID-19.

“Shkenca na dha mjetet për të luftuar COVID-19; nëse ato ndahen globalisht në solidaritet, ne mund t’i japim fund COVID-19, si një emergjencë shëndetësore globale këtë vit,” tha Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ai tha se nëse vendet me të ardhura të larta, paguajnë pjesën e kostove, partneriteti mund të mbështesë vendet me të ardhura të ulëta.

“Nëse vendet me të ardhura më të larta paguajnë pjesën e tyre të drejtë të kostove, partneriteti mund të mbështesë vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme për të kapërcyer nivelet e ulëta të vaksinimit COVID-19, testimin e dobët dhe mungesat e ilaçeve”, u shpreh Ghebreyesus.

Më shumë
spot_img
spot_img