Tirana
clear sky
32.5 ° C
32.5 °
32.5 °
31 %
4.1kmh
0 %
Die
31 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
42 °
E diel, 25 Korrik, 2021

OBSH propozon nisjen e fazës së dytë për studimin e origjinës së COVID-19 në Kinë, do të përfshihet auditimi i laboratorëve dhe tregjeve në Wuhan

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka propozuar nisjen e fazës së sytë për studimin e origjinës e koronavirusit në Kinë, por tashmë do të përfshihet edhe auditimi i laboratorëve dhe tregjeve në Wuhan.

Drejtori i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka prezantuar planin para vendeve anëtare, teksa u shpreh se deri më tani nuk ka patur hetime të thelluara për shkak të mungesës së të dhënave.

Por Kina e ka kundërshtuar planin e OBSH-së, duke u shprehur se ky plan nuk është bazë për të ardhmen.  “Gjetja e origjinës së virusit është detyrë shkencore, e cila duhet të mbahet larg politikës. Për të ndodhur ajo, ne presim që Kina të mbështesë fazën e ardhshme të procesit shkencor, duke shpërndarë të gjitha të dhënat e nevojshme, për hir të transparencës”, tha drejtori i OBSH.

Më shumë

spot_img
spot_img