Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
65 %
1.5kmh
0 %
Enj
15 °
Pre
18 °
Sht
19 °
Die
16 °
Hën
17 °
E enjte, 30 Mars, 2023

OBSH njofton punën për medikamentin e re kundër Covid: Jo injeksion në krahë, sprej nga hunda

Lajme të ngjashëm

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka njoftuar se në të paktën nëntë laboratorë dhe kompani në mbarë botën po punohet për të prodhuar një medikament kundër COVID-19 në formën e një sprej në hundë.

Këto vaksina gjithashtu mund të bëjnë një punë më të mirë se vaksinat e injektuara në ndalimin e koronavirusit COVID-19 ku ai hyn fillimisht në trup.

Vaksina e marrë nga hunda gjithashtu mund të bëjnë një punë më të mirë për të ndaluar përhapjen e tij nga personi në një tjetër.

“Jam optimist se do të ketë një kontribut nga ky lloj vaksine kundër pandemisë, në veçanti në fazën përmbyllëse të saj”, tha Michael Diamon, profesor i imunologjisë në Universitetin Washington në St. Louis.

Shumica e këtyre vaksinave janë në testim të fazës së hershme ose të mesme, kështu që nuk është e qartë se kur ose nëse ndonjë do të jetë e disponueshme.

Më shumë