Tirana
overcast clouds
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
75 %
1kmh
100 %
Enj
11 °
Pre
11 °
Sht
11 °
Die
9 °
Hën
8 °
E enjte, 2 Shkurt, 2023

OBSH ndryshon emrin e “lisë së majmunëve”: Është racist!

spot_img

Lajme të ngjashëm

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) në një deklaratë tw bwrw ditën e sotme, bwri me dije se do të fillojë të përdorë një term të ri për linë e majmunëve, “mpox” dhe u bëri thirrje qw tw gjitha vendet të bëjnë të njëjtën gjë, pasi kanë marrë shumë ankesa se emri aktual i sëmundjes është tejet racist.

“Të dy emrat do të përdoren njëkohësisht për një vit, ndërsa “lia e majmunit” do të hiqet gradualisht”, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Lija e majmunëve, e zbuluar në vitin 1958 dhe e quajtur sipas kafshës së parë që shfaqi simptoma, u përhap kryesisht në një grup vendesh në Afrikën perëndimore dhe qendrore.

Tani, 110 vende kanë raportuar rreth 80,000 raste të konfirmuara dhe 55 viktima, sipas të dhënave të OBSH-së.

Më shumë


spot_img

spot_img