Tirana
broken clouds
17 ° C
17 °
17 °
94 %
0.5kmh
75 %
Mar
22 °
Mër
22 °
Enj
18 °
Pre
20 °
Sht
22 °
E martë, 18 Maj, 2021
spot_img

OBSH kritikon Evropën për vaksinimin: Procesi është i ngadaltë, mund të pengojë në marrjen fund të pandemisë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kreu i Organizatës Botërore  të Shëndetësisë  Hans Kluge ka kritikuar Evropën për fushatën e ngadaltë të vaksinimit.

“Fushata e vaksinimit kundër COVID-19 në Evropë është  e ngadaltë dhe kjo gjë është e papranueshme”,  ka thënë  kreu i OBSH.

Kreu i OBSH ngriti shqetësimin se vonesat në dhënien e vaksinave mund të pengojneë në dhënnien fund të pandemisë, raporton REL.

“Vetëm 10 për qind e popullsisë së Evropës kanë marr një dozë të vaksinës dhe vetëm 4 për qind kanë marr të dy dozat”,  tha drejtori për Evropë i OBSH-së, Hans Kluge.

“Shpërndarja e këtyre vaksinave është shumë e ngadaltë”, tha ai në një deklaratë.

“Ne duhet ta përshpejtojmë procesin duke përshpejtuar prodhimin, duke zvogëluar pengesat për administrimin e vaksinave dhe duke përdorur çdo dozë të vetme që tani kemi nëpër depo”,  u shpreh Kluge.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img