Tirana
broken clouds
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
62 %
3.6kmh
75 %
Pre
13 °
Sht
15 °
Die
13 °
Hën
10 °
Mar
9 °
E premte, 3 Dhjetor, 2021
spot_img

OBSH e alarmuar për EUROPËN: Mund të kemi 500,000 vdekje nga Covid-19 deri në pranverën e ardhshme

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotës se është e alarmuar për gjendjen nga koronavirusi në Europë.

Rastet e infektimeve janë rritur ndjeshëm gjatë ditëve të fundit në Gjermani, Holandë dhe në Austri, ku është rikthyer mbyllja e plotë e vendit.

Robb Butler, drejtori ekzekutiv i OBSH për Europën tha se mund të shohim edhe gjysmë milion vdekje të tjera deri në pranverën e 2022, nëse nuk merren masat e duhura.

“Jemi shumë të alarmuar. Kemi kaluar 1.5 milion vdekje dhe mund të kemi edhe 500,000 të tjera deri në pranverën e ardhshme”, u shpreh Butler duke thënë se vetëm 54 për qind e qytetarëve në 53 shtete europiane janë vaksinuar.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img