Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
1.5kmh
0 %
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
40 °
Hën
39 °
Mar
31 °
E premte, 30 Korrik, 2021

OBSH: Bota po dështon në furnizimin me vaksina

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është shprehur se vendet e varfëra kanë mungesë të madhe vaksinash anti Covid.

OBSH e ka quajtur një dështim global, që vendet e varfëra nuk janë furnizuar me vaksina kundër koronavirusit.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se situata në Afrikë është po aq e rrezikshme sa përhapja në gjithë globin e variantit më ngjitës, Delta.

“Bota jonë po dështon. Problem është furnizimi, thjesht na jepni vaksinat”, tha Ghebreyesus në një konferencë për media.

COVAX, një program global për shpërndarjen e vaksinave në vendet e varfra i udhëhequr bashkërisht nga aleanca e vaksinave GAVI dhe OBSH-ja, ka shpërndarë 90 milionë doza të vaksinave kundër COVID-19 në 132 vende.

Më shumë

spot_img
spot_img