Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
37 °
Sht
31 °
E hënë, 21 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Obeziteti, zgjidhja “Sleeve Gastrectomy” në Spitalin Amerikan

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

f0306cf2ea9c33744d727839122c7c5a scaled

Kirurgu i përgjithshëm turk, dr. Burak Koza shpjegon llojet e obezitetit të cilat ndikojnë në jetën e pacientëve në shumë drejtime

“Obeziteti është mbipesha dhe ka disa vështirësi të mëdha në përditshmeri dhe ka shumë rrezikshmeri  për sëmundje shoqëruse”, ka thënë kirurgu.

Kirurgu tregon teknikat që kryhen në Spitalin Amerikan, si kirurgjikale, po ashtu dhe jo kirurgjikale për pacientët, duke veçuar ndërhyrjen laparoskopike me “Sleeve Gastrectomy”.

“Një person me obezitet tamam ka nevojë për kirurgji”, është shprehur mjeku Koza.

Metoda “Sleeve Gastrectomy” përpos rënies në peshë, ka një sërë përfitimesh për pacientin edhe për probleme të tjera shëndetësore, si diabeti apo problemet me gjymtyrët

“Shumica e pacientëve ka problem me gjymturët, nëse vijon me mbipeshën shfaqen probleme të shumta gjymtyrësh. Pas rikthimit të normalitetit ulen problemet e hipertensionit dhe të diabetit, për ti dërguar në parametra normalë”, ka thënë mjeku.

Teknika me “Sleeve Gastrectomy” i mundëson pacientëve obezë që të ketë një jetë normale brenda një kohe të shkurtër.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img