Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
65 %
0.6kmh
0 %
Mar
16 °
Mër
21 °
Enj
18 °
Pre
21 °
Sht
23 °
E martë, 18 Maj, 2021
spot_img

Obama hedh pas incidentin e pakëndshëm, në bisedime me Duterten

spot_img

Lajme të ngjashëm

411c20232525d37337506ac715eab1be

Presidenti i SHBA-së Barack Obama e ka hedhur pas incidentin e pakëndshëm të së hënës, me presidentin e Filipineve Rodrigo Duterte. Ky e fundit e quajti “Bir kur*ve” homologun e tij amerikan gjatë një konference në Manila, ndërsa Obama ia ktheu duke anulluar takimin me të.

Por sipas “Shtëpisë së Bardhë”, Obama e ka hedhur pas këtë episod. Ai dhe Duterte janë takuar dhe kanë biseduar në një mbrëmje gala në Laos, mbrëmje që shënonte fillimin e samitit vjetor të ASEAN.

“Nuk ishte një diskutim i gjatë, por unë i thashë atij që  skuadra ime duhet të takohet me të tijën dhe të vendosim se si mund të ecim përpara në zgjidhjen e disa çështjeve” – tha presidenti amerikan.

Dy shtetet prej kohësh po diskutojnë në lidhje me abuzimin me të drejtat e njeriut në Filipine.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img