Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
2.1kmh
0 %
Pre
21 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
35 °
E premte, 18 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

‘O shoko, t’osht rrit rroga!’, Artan Fuga ironizon në mënyrën më të bukur premtimet e partive politike (Barcaleta që s’duhet humbur)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

cea42a88415b137be1e363ad5cfb96e8

Akademiku i mirënjohur Artan Fuga, ka ironizuar në një mënyrë mjaft origjinale, popullorçe, premtimet e partive politike, kryesisht të PD dhe LSI, për rritje rrogash pas 25 prillit.

Basha ka thënë se do i bëjë pagat e mësuesve 700 euro, të infermierëve po ashtu dhe të mjekëve mbi 1000 euro.

Ndërkohë profesori i nderuar Fuga e ka paralelizuar këtë me një barcaletë, të treguar nga populli.

Statusi i Fugës

O shoko, t’osht rrit rroga!

Nga të gjitha anët na premtohen se do të kemi shtime rrogash, qeveria, partitë politike, vizionarë të çartur gjithashtu, edhe ata që deri tani na kanë lënë me minimume jetike, e varfëri.

E gjitha kjo furtunë rritjesh rrogash, më kujton një barcaletë të kohës të komunizmit, që e tregonin ashiqare çunat, por po e tregoj me delikatesën e duhur.

Eshtë barcaleta : O shoko po të rritet rroga!

Autobuzi Kombinat – Bankë në atë kohë, tip fizarmonikë, një lloj tramvay i asaj epoke.

Dihet se çfarë ishte autobuzi i asaj kohe, vend djersitjeje, mundimesh, lodhjesh, asfiksish, vjedhjesh, aromash tmerri, etj. Por edhe qyfyresh. Nuk ndaheshin këto.

Një ditë autobuzi plot. Puq, trup më trup mileti. Një burrë, tezgjahist në kombinat, ishte puthit pas trupit të një gruaje. Ngjit fare. Me turp i tha:

Shoqe, na fal, ç’a të bëj. Dhe mos e merr për keq. Në xhep kam rrogën që mora sot, na e dhanë në dhjetleksha metalikë futur në një tub letre, fishek quheshin atëhere. Mos e kujton se është tjetër gjë.

S’ka gjë o vlla – i tha ajo gruaja e mirë.

Mirëpo hynë njerëz të tjerë në autobuz dhe tezgjahisti iu ngjit edhe më shumë pas trupit të gruas. Kjo e fundit u mërzit.

Dhe i tha: Po shtyu o, na mbyte! Dhe kujdes o shoko se të është rrit rroga!

Kaq ishte!

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img