Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
32 %
1kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
12 °
Sht
11 °
Die
9 °
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

“O bobo, doli emri bashkëpunëtorit”, Blendi Feviziu hap dosjen e ish-Sigurimit për presidentin Ibrahim Rugova (VIDEO)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Gazetari dhe moderatori i njohur Blendi Fevziu, dha pak ditë më parë lajmin se pranë Autoritetit të Dosjeve gjendej dosje për ish-presidentin e Kosovës Ibrahim Rugova. Nisur nga kërkesat e shumta, Fevziu ka publikuar një video nga leximi që u ka bërë materialeve.

“Meqe shume vete me kane pyetur. Kjo eshte dosja qe Sigurimi i Shtetit ka mbajtur per Ibrahim Rugoven qe ne vitin 1970. Gjendet e deklasifikuar ne Autoritetin e Dosjeve”, shkruan moderatori mbi videon e shpërndarë.

Dosja e përgatitur nga spiunët e ish-Sigurimit famëkeq të Shtetit përmbante “informata” dhe një “raport survejimi” për presidentin e parë të Republikës së Pavarur të Kosovës. Rugova njihej me pseudonimin “Zdrukthi” nga operativët e ish-Sigurimit, përcjellë newsbomb.al.

Më poshtë, video e publikuar nga gazetari Blendi Fevziu, për dosjen që operativët e ish-Sigurimit të Shtetit në kohën e diktaturës kanë mbajtur për presidentin Rugova:

Më shumë


spot_img
spot_img