Hapësire reklamuese

Aktualitet

Nxori raportin famëkeq për Kosovën, por kush është Dick Marty? Politikani zviceran i njohur si pro serb (ÇFARË SHKRUHET NË RAPORTIN E TIJ)

Shkruar nga Newsbomb

Dick Marty është një politikan zviceran dhe ish-prokuror i shtetit i kantonit të Ticino.

Ai është një ish-anëtar i Këshillit të Shteteve Zvicerane (nga 1995 në 2011) dhe i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës.

Ai botoi një raport me titull "Trajtimi çnjerëzor i njerëzve dhe trafikimi i paligjshëm i organeve të njeriut në Kosovë" mbi pretendimet se UÇK-ja bëri krime të rënda kundër të burgosurve të mbajtur nga UÇK-ja, gjatë konfliktit në Kosovë në vitin 1999. Ky raport i sillte dobi Serbisë, pasi pak muaj më pas ata parashikonin që të nisnin negociatat mes dy vendeve, ku do të merrnin pjesë përfaqësues nga Uashingtoni dhe Brukseli.

Raporti thotë se grupi, i udhëhequr nga Kryeministri i atëhershëm Kosovës Hashim Thaçi, kreu krime të rënda gjatë konfliktit të vitit 1999 me Serbinë, duke përfshirë trafikimin e organeve nga të burgosurit në Kosovë dhe të burgosurit që ishin marrë përtej kufirit me Shqipërinë.

Në raportin e tij Marty drejtoi gishtin drejt Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, i akuzuar si "një nga sponsorët më të rrezikshëm të botës së krimit shqiptar" . Raporti thotë se presidenti i Kosovës dhe ndihmësit e tij të ngushtë "urdhëruan, dhe në disa raste personalisht mbikëqyrën një numër të caktuar të atentateve, ndalimeve, sulmeve dhe marrjeve në pyetje në rajone të ndryshme të Kosovës, veçanërisht në kohën e operacioneve të UCK (Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës) në Territori shqiptar midis viteve 1998 dhe 2000. ”

"Nga disa dëshmi, jo vetëm nga një, mësuam se ekzistonte një rrjet i tërë qendrash të vogla ndalimi dhe se të arrestuarit u zhvendosën nga njëra qendër në tjetrën. Dhe është përmes këtyre dëshmive të dëshmitarëve okularë që ne gjithashtu ishim në gjendje të mbledhim deklarata në lidhje me trafikimin e organeve. Unë gjithashtu do të doja të them, në lidhje me trafikimin e organeve, se theksi që po i vihet kësaj në media është i ekzagjeruar në lidhje me pjesën tjetër të veprimtarisë kriminale. Ne pohojmë se, sigurisht, jo të gjithë atyre që u zhdukën iu morën organet, vetëm një pjesë e vogël. Por kjo nuk duhet të errësojë faktin themelor që këta njerëz u zhdukën dhe se është e sigurt që ata u vranë", ka thënë Marty në një intervistë.

Ai përfshiu edhe Shtëpinë e Verdhë në këtë raport duke thënë se ishte vendi ku u merrej gjak të burgosurve.

"Shtëpia famëkeqe e verdhë ishte një nga qendrat në rrjetin privat të paraburgimit. Ishte një qendër tranzicioni ku merreshin edhe mostra gjaku, sipas të gjitha gjasave për të përcaktuar nëse personi ishte apo jo i pajtueshëm me marrësit. Pra, ishte pjesë e një rrjeti, por ne e dimë se nuk ishte vendi ku u morën organet",- ka thënë ai.

Dick Marty është i njohur në rrethin politik si një avokat i fortë kundër pavarësisë së Kosovës dhe pro serb.

Përpjekja për të diskretituar UÇK-në dhe liderët e saj që thjesht ndodhen të jenë udhëheqës të Kosovës pak para se të fillojnë negociatat historike ishte mbase mënyra më e mirë për udhëheqësit serbë që të përpiqen të fitojnë disa pikë simpatie.

Misioni i tij në Kosovë u shoqërua nga polemika që nga fillimi. Marty kishte kritikuar njohjen e shpejtë të Zvicrës për pavarësinë e Kosovës kur ajo deklaroi pavarësinë nga Serbia në 2008.

Më 14 dhjetor 2010, Marty publikoi raportin për miratim nga Këshilli i Evropës duke pretenduar trajtim çnjerëzor të njerëzve dhe vrasjen e të burgosurve me qëllim të largimit dhe trafikimit të paligjshëm të organeve njerëzore në Kosovë, duke përfshirë Hashim Thaçin, kryeministrin e Kosovës dhe Udhëheqësin politik i Ushtrisë Çlirimtare.

Politikanët kryesorë të Kosovës reaguan ashpër ndaj raportit të Marty. Atëherë presidenti i Kosovës, Jakup Krasniqi, e quajti raportin "racist ndaj shqiptarëve". Thaçi akuzoi Marty si "një kundërshtar të pavarësisë së Kosovës" dhe e quajti raportin "të motivuar politikisht", "jo i bazuar në fakte", me "qëllimin për të dëmtuar shtetin e sapo-krijuar të Kosovës, imazhin e Kosovës, për të vënë në dyshim procesi zgjedhor, krijimi i institucioneve dhe e ardhmja evropiane e Kosovës ".  

Siç është raportuar nga disa agjenci të lajmeve ndërkombëtare, Serbe, Kosovare dhe Shqiptare, në një intervistë për TV Klan më 24 Dhjetor 2010, Thaçi kërcënoi të botonte një listë të Shqiptarëve që bashkëpunuan informacion për Dick Marty për këtë raport. Më 25 janar 2011, Këshilli i Evropës miratoi raportin dhe bëri thirrje për një hetim të plotë dhe serioz të përmbajtjes së tij.

"Kosova është një nga qendrat më të mëdha të krimit të organizuar sot: qenie njerëzore, drogë dhe trafikim të armëve ... Ndoshta çdo prokuror në Evropë tani ndjek një shteg që të çon në Kosovë. Kosova nuk është aspak e gatshme për pavarësi", ka thënë Marty.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese