Hapësire reklamuese

Bota

Nxënësit në Rusi do trajnohen se si të mbrohen në rast lufte bërthamore

Shkruar nga Newsbomb
Nxënësit në Rusi do trajnohen se si të mbrohen në rast

Nxënësit e shkollave të mesme në Rusi do të fillojnë trajnimin se si të mbrohen në rast të një lufte bërthamore.

Siç raporton revista Newsweek, para se të diplomohen, nxënësit rusë do të mësojnë për "kushtet e vijës së parë dhe efektet shkatërruese të armëve bërthamore, si dhe metodat e mbrojtjes kundër tyre".

“Këto do të jenë pjesë e një kursi që do të nisë në shkollat ​​e mesme ruse, me titull: “Parimet bazë të sigurisë dhe mbrojtjes së atdheut”, thuhet në një dokument të Ministrisë së Arsimit në Rusi.

Zyrtarët rusë, përfshirë ish-presidentin e vendit Dmitry Medvedev, kanë paralajmëruar vazhdimisht se lufta bërthamore mund të shpërthejë në mes tensioneve me Ukrainën.

Presidenti rus Vladimir Putin tha në shtator 2022 se Moska ishte e gatshme të përdorte armë bërthamore për të mbrojtur "integritetin e saj territorial".

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese