Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
26 %
3.6kmh
0 %
Die
33 °
Hën
36 °
Mar
36 °
Mër
37 °
Enj
36 °
E diel, 7 Gusht, 2022
spot_img

Nusreti ndodhet në telashe, paditet për vjedhjen e veprës artistike, pritet të paguajë 5 milion dollarë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Nusret Gokce, shefi turk i kuzhinës i cili mban pseudonimin “Salt Bae”, po përballet me një proces gjyqësor për shkeljen e të drejtës së autorit prej 5 milion dollarësh nga një artist amerikan që pretendon se ylli i mediave sociale ka përdorur veprat e tij artistike në të gjithë botën pa leje.

Artisti i Brooklyn, Logan Hicks, thotë se ai dhe shoku i tij Joseph Iurato u punësuan nga Gokce, i cili qëndron pas steakhouse Nusr-Et në Abu Dhabi dhe Dubai, për të krijuar një mural të tij “në pozën e tij të nënshkrimit të kripës”, sipas një federale të Manhatanit proces gjyqësor, siç raportohet nga New York Post.

albsig

Ndërsa vepra e parë u shfaq në steakhouse e tij në Miami, klishe të tjera të porositura janë parë që në ambientet e kuzhinierëve në Dubai, Doha, Stamboll dhe New York, thonë gazetat e gjykatës.

Në fillim të vitit 2020, Hicks zbuloi se Gokce dhe kompanitë e tij kishin përdorur të njëjtin imazh të asaj pune të parë pa leje ndërkombëtarisht, në ekranet e dritareve, në menutë dhe madje edhe në çantat e marrjes, sipas padisë.

Imazhet thuhet gjithashtu se janë shfaqur në paketimin e pecetave të lagura, shenjat dixhitale dhe etiketën për linjën e erëza të Salt Bae.

Hicks thuhet se i dërgoi një letër pushimi dhe heqje dorë Gocke në Prill 2020, duke kërkuar që ata të ndalonin përdorimin e veprës origjinale, por, sipas padisë, ai dhe kompanitë e tij “e dyfishuan shkeljen e tyre tashmë të përhapur, duke zgjeruar përdorimin e tyre të plotë të Materialet Shkelëse në vendet në Doha, D Maris Bay (Turqi), Boston, Dallas dhe disa vende shtesë në Stamboll”.

Të gjitha përdorimet e tjera, nga pecetat në etiketa, nuk ishin të lejuara në kontratë, shtoi ai.

Kush është Logan Hicks?

Një artist bashkëkohor amerikan i lindur në 1971, Hicks u diplomua në Kolegjin e Artit të Institutit Maryland.

Ai është i njohur për artin e tij të klisheve dhe është një i diplomuar në skenën e rrugëve të grafiteve të viteve 1980 dhe miq me të tillë si Shepard Fairey.

Në Festivalin e Kanëve në 2008 në Londër, ai ishte një nga dy artistët e zgjedhur personalisht nga Banksy për të përfaqësuar SH.B.A.

Në vitin 2017, ai punoi në projektin e artit rrugor Dubai Walls dhe fotografoi peisazhet e qytetit përpara krijimit të një murale gjigande. Ai ishte në qytet në 2016 duke bërë mijëra fotografi si ditën ashtu edhe natën për të kapur thelbin e metropolit në rritje.

Nga ana tjetër Gokce u bë i famshëm për herë të parë në vitin 2017 kur postoi një video të tij duke gdhendur një biftek dhe më pas duke spërkatur kripën në parakrah për tek mishi. Brenda 48 orësh, videoja kishte më shumë se 2.4 milion shikime dhe lindi “Salt Bae”.

Në Emiratet e Bashkuara Arabe, ai drejton steakhouses Nusr-Et në Dubai dhe Abu Dhabi, si dhe një post të Salt Bae Burger të tij në DIFC .

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img