Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
1.5kmh
0 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
37 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Numërohen më shumë se 97% e votave në Kosovë, Vetëvendosja drejt fitores historike

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

a31559e084656acc9888c3a48fbd089b

Janë numëruar më shumë se 97% e votave në Kosovë, ku kryeson Vetëvendosje me 48.17%. 

Vetëvendosje po shkon drejt një fitore historike, pasi ka mundësinë ta krijojë qeverinë e vetme, pa iu dashur të krijojë koalicion me partitë e tjera.

Në vend të dytë është Partia Demokratike e Kosovës me me 17.32%, e ndjekur nga Lidhja Demokratike e Kosovës me 13.18% ose 101.364 vota, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka marrë 7,40% apo mbi 57 mijë vota dhe Nisma Socialdemokrate nuk ka arritur ta kalojë pragun zgjedhor.

Kujtojmë që mbrëmjen e djeshme kryetari i Vetëvendosjes Albin Kurti, që do të jetë edhe kryeministri i ardhshëm i Kosovës, në një deklaratë për mediat ka falenderuar të gjithë mbështetësit e tij për rezultatin e arritur, teksa u shpreh që kjo fitore do t’i mundësojë atij që të fillojë ndryshimin.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img