Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
82 %
0.5kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
22 °
E martë, 28 Shtator, 2021
spot_img

‘Nuk u vlerësova asnjëherë’, ndahet nga jeta Eva Pëllumbi, aktorja te ‘Vajza me kordele të kuqe’ dhe zëri i qindra personazheve të filmave vizatimorë

spot_img

Lajme të ngjashëm

408107a88568a6e182acec4d35d305b1

Aktorja e njohur shqiptare Eva Pëllumbi mësohet se ka ndërruar jetë para disa orësh.

Eva Pëllumbi njihet për disa role tek filmat shqiptar ‘Vajza me kordele të kuqe’ apo ‘Kapedani’.

Gjithashtu aktorja Eva Pëllumbi ka punuar  për 17 vite në Teatrin e Kukullave ku ka luajtur role të cilat kanë mbetur në memorie e të gjithëve, sidomos të fëmijëve të viteve 80′-të.

Aktorja ka luajtur edhe rolin e Çufos nga vepra e Gaqo Bushakës si dhe personazhin e Pinokut nga vepra e Carlo Collodit.

Në një intervistë së fundmi Eva Pëllumbi shprehu edhe zhgënjimin se si ajo dhe plejada e saj ishin lënë në harresë nga institucionet pavarësisht kontributit të madh që kishin dhënë ndër vite.

Aktorja madje denoncoi edhe faktin se nga aktiviteti i saj artistik ndër vite kishin arritur sa t’i hiqnin edhe emrin e autorësinë.

pinoku.jpg

Më shumë

spot_img