Tirana
few clouds
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
56 %
4.6kmh
20 %
Sht
5 °
Die
4 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
6 °
E shtunë, 4 Shkurt, 2023

Nuk regjistrohet LIBRA e Ben Blushit, KQZ i vendos kushte

spot_img

Lajme të ngjashëm

Partia Lista e Barabartë që drejtohet në deputeti Ben Blushi nuk ka arritur të regjistrohet në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, ndonëse kërkesa është dorëzuar që më 30 janar.

Shkak është bërë një udhëzim i ri i KQZ-së për partitë e reja, ku përfshihet edhe LIBRA. Sipas këtij udhëzimi, çdo parti e re duhet të paraqesë në KQZ një vërtetim mandati se të paktën dy deputetë që mbajnë logon e saj, kanë qenë në Kuvend gjashtë muajt e fundit që nga data e paraqitjes së kërkesës për regjistrim në KQZ.

Blushi dhe Mimoza Hafizi kanë më pak se gjashtë muaj që janë larguar nga Partia Socialiste dhe kanë bërë regjistrimin e LIBRA-s në gjykatë.

Tashmë Blushit i duhet të mbledhë të paktën 5 mijë firma për të regjistruar partinë për zgjedhjet e 18 qershorit. 

Më shumë


spot_img

spot_img