Tirana
few clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
88 %
1kmh
20 %
Mar
28 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
26 °
Sht
29 °
E martë, 21 Shtator, 2021
spot_img

Nuk ndalet qeveria, betonieret në zemër të Parkut të Tiranës për kompleksin e ri gjyqësor

spot_img

Lajme të ngjashëm

Faza e parë pas thirrjes për propozime do të përfundojë në 30 shtator, ndërsa selektimi I firmave të para do të bëhet në 1 dhe 2 tetor. Sipas kalendarit, në 19 tetor, do të mbahet një seminar në Tiranë ku do të prezantohen projekt propozimet dhe në 16 apo 17 nëntor, sipas asaj që thuhet në dokumentet e qeverisë, do të shpallet fituesi.

Në njoftimin e bërë për këtë punë, nuk ka asnjë fond që është bërë publik sesa do të duhet të harxhojë qeveria për të bërë këtë projekt, apo kritere të tjera të nevojshme për tenderin ndërkombëtar.

Katër muaj më parë, një konkurs i ngjashëm për hyrjen e Parkut të Liqenit Artificial të Tiranës dështoi, edhe pse u prezantuan 9 firma. Shkak u bë presioni i madh i qytetarëve për të mos lejuar betonizimin e hyrjes së parkut të liqenit Artificial të Tiranës. Qeveria, anuloi vendimmarrjen në atë kohë me argumentin se procedura do të rihapej në shtator. Ndërkohë që nuk ka dhënë një afat të ri për çështjen.

Këtë radhë, duket se puna me betoniere, do të fillojë mu në zemër të liqenit Artificial, për të rikonceptuar godinat dhe për të bërë një kompleks të ri për gjyqësorin. 

Më shumë

spot_img