Nuk ndalen 'jelekverdhët', rikthehen protestat në Francë

Publikuar tek: bota, më 16:03 26-01-2019 Nuk ndalen 'jelekverdhët', rikthehen protestat në Francë

Jelekverdhët në Francë i janë rikthyer sërish protestave, pasi këtë të shtunë mijëra qytetarë kanë dalë në rrugët e  Tuluzit.

Sipas mediave franceze, demonstruesit kanë sulmuar forcat e policisë, ndërsa këta të fundit i janë kundërpërgjigjur.

Që prej nëntorit qytetarët francëzë kanë pushtuar rrugët kundër qeverisjes së presidentit Emmanuel Macronit.

Lëvizja “Jelekët e Verdha” nisi protestat në Francë në kundërshtim të ngritjes së çmimit të naftës si dhe ngritjes së standardit të jetesës.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Çahet diga e minierës, balta 'përpin' 300 persona, 9 të vdekur
80 vjeçarja merr vendimin e pazakontë: Dua të bëj ndërhyrje kirurgjikale, edhe pse e di që mund të vdes »
Article Logic
Execution time: 0.01118803024292
array(1) { ["section"]=> string(60) "nuk-ndalen-jelekverdhet-rikthehen-protestat-ne-france-150423" }