Tirana
scattered clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
77 %
1kmh
40 %
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
30 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

“Nuk mund të ndërtohet një identitet kosovar, pretendimet për gjuhën janë të gabuara”

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

b8308ab86320d84d04f1a032dffddaf5

Presidenti Hashim Thaçi ka hedhur poshtë pretendimet se në Kosovë po tentohet të ndërtohet identiteti i kombit kosovar. Thaçi ka theksuar se kjo ide nuk ekziston në asnjë kokë të shëndoshë në Kosovë dhe Shqipëri.

Ai ka hedhur poshtë edhe pretendimet për dallimin në gjuhën shqipe, ndërsa kërkoi respektimin e flamurit të Republikës së Kosovës, që sipas tij nuk zëvendëson flamurin kombëtar.

“Nuk do të ndërtohet indentiteti kosovar. Në Kosovë jetojnë shumicë shqiptare por edhe serbë, malazezë, vlleh, etj. Identiteti i kombit kosovar nuk ekziston në kokat e shëndosha në Kosovë dhe Shqipëri. Mua nuk më pëlqen as kur dëgjoj në Shqipëri që flasin për kosovarë, shqiptarët ku jetojnë janë një. Kemi një flamur kombëtar dhe flamuri shtetëror është diçka tjetër. Edhe pretendimet për gjuhën janë të gabuara”, theksoi Thaçi në emisionin “Opinion”.

Lexo edhe: Hashim Thaçi justifikon Enver Hoxhajn: Nuk e mohon rolin e Shqipërisë, askush nuk mund t’i thotë ‘stop’ Tiranës

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img