Tirana
broken clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
87 %
2.6kmh
75 %
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
14 °
Pre
15 °
Sht
10 °
E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

Nuk mposhti dot Covid-19, ndahet nga jeta në moshën 59-vjeçare pedagogu i Universitetit të Arteve

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

e00d0ccfa25d0f1b18397709c41560b2

Pedagogu i Universitetit të Arteve, Andrea Canaj është ndarë nga jeta në moshën 59-vjeçare.

Fatkeqësisht Canaj u infektua me koronavirus dhe nuk mundi që ta mposhte dot.

Andrea Canaj ka lindur në qytetin e Tiranës më 24.08.1961.

Kornisti Canaj e nisi karrierën e tij artistike në vitin 1988 si kornist pranë Orkestrës së Teatrit të Operas dhe Baletit dhe nga viti 1990 deri në vitin 2000 ka qenë kornist i parë i Orkestrës. Më pas, ka punuar si kornist i parë dhe në Orkestrën Simfonike RTSH dhe njëkohësisht ka qenë pedagog pranë Universitetit të Arteve.

“Me shumë dhimbje tash sa mora lajmin nga Tirana, një personalitet instrumentalist i shkëlqyer dhe shokë mik i ngusht i imi na u largove nga gjithë ne, Andrea Canaj pusho në paqe me muziken e  Mozartit, Betovenit…….. me lotë jam duke të shkruar miku se ke kontribuar shumë për ngritjen e arsimit dhe kulturës në Kosovë. Ishe një nejri shumë i madhë pasi që nuk mundemi të shprehim lamtumirën e fundit fizikisht – Ngushëllime familjes”,- shkruan një nga kolegët dhe miqtë e tij. 

kornisti.jpg

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img