Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
93 %
1kmh
0 %
Hën
20 °
Mar
20 °
Mër
19 °
Enj
17 °
Pre
17 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

Nuk mjafton koronavirusi, karkalecat vdekjeprurës ‘pushtojnë’ Afrikën

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

fb1961f3016f22c0e36bfbefbbf6886c

Kontinenti afrikan po përballet me një kërcënim të madh nga një vale e dytë karkalecash këtë vit, e cila sipas ekspertëve është parashikuar të jetë deri në 20 herë më e madhe se vala e para, e cila është vlerësuar si më e madhja në 7 dekadat e fundit.

Një valë e re karkalecash po mbërrijnë në Somali, Kenia dhe Etiopi, duke rrezikuar të shkatërrojnë të mbjellat gjatë kësaj kohe, të cilat do të kenë një ndikim të drejtpërdrejtë në miliona banorë, raporton Daily Mail.

Në disa shtete në Afrikë, karkalecat po konsiderohen si një kërcënim më i madh sesa pandemia e koronavirusit, e cila deri tani e ka goditur më pak këtë kontinent krahasuar me Evropën, Azinë apo edhe Amerikën.

Screenshot_5-23-768x488.png

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img