Tirana
broken clouds
17.3 ° C
17.3 °
17.3 °
70 %
3.6kmh
75 %
Enj
19 °
Pre
20 °
Sht
17 °
Die
21 °
Hën
23 °
E enjte, 13 Maj, 2021
spot_img

Nuk mjaftojnë vetëm dy doza, Pfizer tregon se kur duhet të merrni dozën e tretë për të qenë plotësisht të sigurt

spot_img

Lajme të ngjashëm

CEO I Pfizer, Albert Bourla tha se të gjithë ata persona që kanë marrë të dyja dozat e vaksinës anti-Covid do të kenë nevojë për një dozë shtesë të vaksinës pas një viti.

Pas 12 muajsh atyre do I nevojitet një dozë tjetër e vaksinës e cila do të jetë një përforcuese e imunitetit ekzistues. Kjo është e nevojshme për të ruajtur antitrupat në trup pas një viti, mirëpo ende studiuesit nuk janë të sigurt se sa kohë vaksina mbron në të vërtetë nga infektimi me Covid.

Në fillim të këtij muaji kompania Pfizer në një deklaratë të dhënë tha se vaksina e saj ishte më shumë se 91% efektive dhe më shumë se 95% kundër zhvillimit të sëmundjes deri në gjashtë muaj pas dozës së dytë.

Ata gjithashtu thanë se mund të mos ketë nevojë për një dozë të dytë në njerëzit që janë infektuar me Covid kohëve të fundit ose njerëzit të cilët tashmë kanë anitrupa.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img