Hapësire reklamuese

Sporti

Nuk mbaron derbi! PARTIZANI akuza ‘tronditëse’ TIRANËS: U vendosën eksplozivë pranë tifozëve tanë, bardheblutë: Mos u sillni si hetues apo prokuror (REPLIKAT NËPËRMJET DEKLARATAVE ZYRTARE)

Shkruar nga Newsbomb
Përplasja e dhunshme para nisjes së derbit të djeshëm Tirana-Partizani (1-2)

Rivalët e përjetshëm Tirana dhe Partizani nuk kanë kursyer akuzat dhe replikat në distancë edhe një ditë pas ballafaqimit në ‘’Selman Stërmasi’’, ku të kuqtë triumfuan 1-2.

Kampionët në fuqi akuzuan rëndë palën bardheblu se ka lejuar vendosjen e një sasie eksplozivi pranë zonës ku ishin vendosur tifozët e Partizanit duke e konsideruar këtë si ‘’akt terrorist të mbetur në tentativë’’. Për këtë pretendim, Partizani ka kërkuar ndërhyrjen e organeve ligjzbatuese për zbulimin dhe dënimin e personave përgjegjës.

Nga ana tjetër, klubi bardheblu u kundërpërgjigj se ka marrë masat për mbarëvajtjen e rendit si ekipi pritës si dhe ka vendosur në dispozicion të autoriteteve të rendit serverat e kamerave të stadiumit. Ata ironizuan Partizanin duke u kërkuar ‘’të mos sillen si prokurorë dhe si hetues’’.

Ballafaqimi i parë i këtij sezoni mes dy rivalëve të urryer Tiranës dhe Partizanit degjeneroi në konfrontime të dhunshme mes dy tifozerive 1 orë para nisjes së derbit. Palët goditën njëra-tjetrën me mjete rrethanore, prej të cilave pati dhe të lënduar. Duke parë situatën të dalë jashtë kontrollit, takimi u administruar nga njësitë e policisë.

Partizani arriti të mbetet i pamposhtur për gati 6 vite. Sot policia e Tiranës arrestoi një person dhe procedoi në gjendje të lirë 6 të tjerë për rrëmujën e krijuar dje në ‘’Selman Stërmasi’’.

Deklarata e Partizanit:
Klubi i Futbollit Partizani denoncon fuqimisht aktet e ndodhura në takimin Tirana – Partizani, i vlefshëm për javën e 6-të të Kategorisë Superiore. Për të disatën herë klubi pritës vazhdon të dështojë në organizimin dhe mbarëvatjen e takimeve derbi. Përtej shfaqjes së banderolave skandaloze, agresionit fizik ndaj tifozerisë së kuqe, hedhjes së sendeve të forta dhe koreve ofenduese, këtë herë është kapërcyer çdo element i sigurisë së organizimit të një aktiviteti sportiv.

Një akt i vërtet terrorist i mbetur në tentativë rezultoi të ishte parapërgatitur nga një pjesë e tifozerisë pritëse, e cila do të ishte e pamundur të organizohej pa bashkëpunimin (në rastin më të mirë pasiv) të administratorëve të stadiumit “Selman Stërmasi”. Instalimi i një sasie të konsiderueshme eksplozivi pranë sektorit të mbështetësve të Partizanit konsiderohet një vepër e mirëmenduar kriminale, e cila shënjestron drejtpërsëdrejti jetën dhe shëndetin e të gjithë të pranishmëve dhe posaçërisht të lojtarëve të skuadrës sonë.

Klubi e konsideron të papranueshëm faktin që për këtë akt, i cili nëse do të ishte realizuar mund të shënonte një tragjedi me përmasa të frikshme, nuk ka asnjë reagim apo distancim nga KF Tirana si klub organizator i ndeshjes dhe si administratore e stadiumit “Selman Stërmasi”.

I bëjmë thirrje organeve ligjzbatuese që të hetojnë plotësisht këtë vepër të rëndë kriminale dhe të vënë përpara përgjegjësisë organizatorët dhe bashkëpunëtorët e këtij akti të paprecedent.


Reagimi i Tiranës:
Klubi i Futbollit Tirana distancohet nga te gjitha aktet e dhunes, shfaqjet e shemtuara jo sportive dhe denon ashper te gjitha problematikat e krijuara nga tifozet ne ndeshjen Tirana - Partizani.

KF Tirana ka zbatuar me rigorozitet planin e masave te hartuar me Policine e Tiranes per mbarevajtjen e takimit brenda dhe jashte stadiumit “Selman Stermasi”.

Ne perfundim te takimit, klubi ka vene ne dispozicion te Policise, serverat e sistemit te kamerave te stadiumit, per te gjetur dhe denuar me pas pergjegjesit e incidenteve ne stadium por edhe autoret e incidenteve te mbetura fatmiresisht ne tentative.

Klubi i Futbollit Tirana eshte nje klub futbolli dhe jo nje institucion policior. Si i tille, konform te gjithe rregullave te Federates Shqiptare te Futbollit dhe ligjeve te Shtetit Shqiptar, kemi marre masa organizative per ndeshjen, si dhe dokumentuar me pamje filmike incidentet dhe dorezuar ato me pas ne institucionet perkatese.

Ftojme KF Partizanin te ruaj qetesine, bashkepunoje me Policine nese disponon materiale filmike apo prova per te gjetur autoret dhe fajtoret e incidenteve ne stadium. Nje klub futbolli mund dhe duhet te mos kaloje kompetencat per te folur nxituar here si hetues dhe here te tjera si prokuror.


LEXO MË SHUMË: Dhuna në derbin Tirana-Partizani, arrestohet 1 tifoz, 2 në kërkim (DETAJE)
                                SKANDAL/ Degjeneron derbi TIRANA-PARTIZANI, gjakosje dhe përleshje midis tifozerive, policia futet në stadium (VIDEO)

 


 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese