Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
82 %
1.5kmh
0 %
Hën
29 °
Mar
29 °
Mër
28 °
Enj
24 °
Pre
18 °
E hënë, 27 Shtator, 2021
spot_img

Nuk kaloi dot vettingun, KPK shkarkon prokurorin e Apelit të Vlorës, nuk justifikoi pasurinë

spot_img

Lajme të ngjashëm

904caa9a2c0f6c69273945a3b0c52685

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit (KPK) shkarkon nga detyra prokurorin i Apelit të Vlorës, Enrik Haxhiraj.

Trupa gjyqësore që kreu procesin e vetingut për prokurorin Haxhiraj kryesohet nga Genta Tafa Bungo, me relatore Pamela Qirkon dhe anëtare Suela Zhegun.

Bëhet me dije se gjatë senacës për vendimin ka qenë i pranishëm vetëm avokati i tij.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi të shkarkojë prokurorin, pasi ka konstatuar probleme me pasurinë.

Enrik Haxhiraj e ka filluar karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1989 si prokuror në Prokurorinë e Vlorës. Në vitin 1992 është emëruar si zv/drejtues po në atë prokurori dhe për periudhën 1995-1998 ka mbajtur pozicicionin e drejtuesit. Nga viti 1998 e në vazhdim ai ka punuar për më shumë se dy dekada si prokuror në Prokurorinë e Apelit të Vlorë.

Më shumë

spot_img