Tirana
few clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
60 %
1.5kmh
20 %
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
19 °
E mërkurë, 20 Tetor, 2021
spot_img

Nuk ka paqe as pas vizitës historike, Koreja e Veriut akuza të fortë për SHBA-në: E prirur për akte armiqësore

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Koreja e Veriut akuzon Shtetet e Bashkuara se “janë të prirur për akte armiqësore”, pavarësisht marrëveshjes së së arritur së fundmi për të rinisur bisedimet për çështjet bërthamore.

Delegacioni i Phenianit në Kombet e Bashkuara tha se SHBA-ja është “e fiksuar pas sanksioneve”.

Më konkretisht Koreja e Veriut është ankuar pasi Shtetet e Bashkuara kanër dërguar një letër duke u bërë thirrje vendeve anëtare të OKB të kthejnë punëtorët e emigruar nga Koreja, pasi Presidenti Donald Trump po fton Kim Jong-un të mbajë bisedime.

Misioni i Koresë së Veriut në Kombet e Bashkuara tha të mërkurën se letra dërguar të gjitha shteteve anëtare të OKB-së tregoi se Uashingtoni ishte “praktikisht gjithnjë e më shumë i prirur ndaj akteve armiqësore” kundër Phenianit, edhe pse kërkon dialog, raporton The Guardian, transmeton Newsbomb.al.

Misioni tha se letra nga SHBA, së bashku me Britaninë, Francën dhe Gjermaninë, u dërgua më 29 qershor, dita kur Trump shkroi që ai do të donte të kishte një shtrëngim duarsh me Kim dhe të përshëndeste gjatë vizitës së tij në zonën e çmilitarizuar në gadishullin Korean.

Trump takoi Kim të dielën, duke u bërë presidenti i parë amerikan që u fut në tokën e Koresë së Veriut në zonën e çmilitarizuar. Ai tha se të dy udhëheqësit ranë dakord të fillojnë bisedimet në nivelin e punës për një marrëveshje të denuclearization, duke i dhënë fund një qëndrimi të qetë.

“Ajo që nuk mund të neglizhohet është fakti se kjo lojë letre e përbashkët u krye nga misioni i përhershëm i Shteteve të Bashkuara në OKB nën udhëzimin e Departamentit të Shtetit, në të njëjtën ditë kur Presidenti Trump propozoi (për) takim i nivelit të lartë “, tha një deklaratë për shtyp nga misioni i Koresë së Veriut.

Letra amerikane në të vërtetë u dërgua më 27 qershor dhe i bëri thirrje të gjitha vendeve të zbatojnë dispozita të sanksioneve që kërkojnë kthimin e të gjithë punëtorëve të Koresë së Veriut deri në fund të vitit 2019.

Ekspertët e OKB-së vlerësojnë se dhjetëra mijëra koreano-veriorë dërgohen çdo vit jashtë vendit, kryesisht në Kinë dhe Rusi, duke punuar në kushte skllave për të gjeneruar të ardhura të forta të monedhës për Phenianin.

“Ne nuk kemi etje për heqjen e sanksioneve”, tha Misioni i Koresë së Veriut, duke shtuar se ishte “mjaft qesharake” për Shtetet e Bashkuara të konsideronin sanksionet si një “ilaç për të gjitha problemet”.

Rezoluta e sanksioneve të OKB-së ka ndaluar të gjitha kontratat e reja me punëtorët e Koresë së Veriut dhe thotë se të gjitha vendet me punëtorë ekzistues do t’i dërgojnë ato deri në fund të vitit 2019.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së ka miratuar një sërë sanksionesh në përgjigje të raketave balistike dhe testeve bërthamore të Koresë së Veriut.

Në letrën, të katër vendet vunë re se vetëm 34 shtete kishin dorëzuar raporte në Kombet e Bashkuara nëse ishte ndërmarrë veprime për të dërguar punëtorët e Koresë së Veriut mbrapa.

Afati i fundit për riatdhesimin e punëtorëve të Koresë së Veriut është 22 dhjetori, sipas shkresës së parë nga AFP.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img