Tirana
few clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
41 %
3.1kmh
20 %
Pre
24 °
Sht
25 °
Die
23 °
Hën
26 °
Mar
25 °
E premte, 30 Shtator, 2022

‘Nuk ka futboll për dy muaj’, UEFA zgjat sezonin: Kampionatet të përfundojnë me çdo kusht

spot_img

Lajme të ngjashëm

UEFA ka zhvilluar sot në mesditë një video-konferencë me sekretarët e përgjithshëm të 55 federatave anëtare, lidhur me paralizimin e futbollit nga Covid-19.

Janë shqyrtuar disa opsione, megjithatë theksi është vendosur në fundin e sezonit aktual. Organizmi më i lartë i futbollit europian ka vendosur që mos ketë futboll për muajin prill dhe maj, teksa janë anulluar miqësoret e qershorit.

Në bashkëpunim me FIFA-n, prioritet është mbyllja e pesë ligave më të mëdha Europiane si dhe Champions dhe Europa League përtej verës. Më poshtë disa nga pikat kyçe të vendosura në video-konferencën e sotme .

1- Anulohen gjitha miqësoret e planifikuar në fillim të qershorit.

2- Në prill dhe maj nuk ka futboll.

3- Parashikohen që kampionatet të nisin në qershor.

4- Prioritet do të jetë vijimi i kampionateve përtej muajve të verës.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img