Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
50 %
5.1kmh
0 %
Hën
9 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
10 °
E hënë, 30 Janar, 2023

Nuk ka fund shpërthimi i vullkanit në La Palma, anulohen edhe fluturimet në ishujt Kanarie

spot_img

Lajme të ngjashëm

President i Ishujve Kanarie ka informuar rreth shpërthimit të vullkanit në ishullin spanjoll të La Palma.

Sipas Angel Victor Torres, edhe psë dëshira është e madhe që shpërthimi të përfundojë, nuk ka asnjë shenjë se kjo gjë do të ndodh tani shpejt.

Gjatë ditës së sotme në ishul ka pasur 42 lëvizje sizmike. Lëvizja më e madhe sipas Institutit Gjeografik Kombëtar Spanjoll ishte 4.3 e shkallës rihter.

Që nga momenti kur ka filluar shpërthimi i vullkanit, rrjedhat e llavës kanë shkatërruar më shumë se 1833 hektarë tokë dhe pothuajse 2.000 ndërtesa.

Nga 83 mijë banorë, vetëm 7 mijë prej tyre janë evakuar nga shtëpitë e tyre.

“Për shkak të situatës aktuale të reve të hirit, fluturimet me La Palma do të vazhdojnë të të qëndrojnë të bllokuara gjatë gjithë ditës së sotme. Ne vazhdojmë të monitorojmë situatën,” tha kompania ajrore në Twitter.

Pothuajse gjysma, 22 nga 38 fluturimet e planifikuara në ishull këtë të dielë janë anuluar, tha operatori shtetëror i aeroportit Aena, por aeroporti atje mbetet i hapur.

Më shumë


spot_img
spot_img