Tirana
overcast clouds
15 ° C
15 °
15 °
88 %
0.5kmh
90 %
Sht
16 °
Die
20 °
Hën
24 °
Mar
24 °
Mër
20 °
E shtunë, 15 Maj, 2021
spot_img

Nuk iu përgjigj vettingut, KPK shkarkon nga detyra gjyqtaren e Apelit të Tiranës Evjeni Sinojmeri

spot_img

Lajme të ngjashëm

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit shkarkon nga detyra gjyqtaren e Gjykatës së Apelit të Tiranës, Evjeni Sinojmeri. Seanca ndaj Sinojmerit është mbajtur pa praninë e saj dhe pa asnjë përfaqësues ligjor të gjyqtares, pasi ajo nuk i është përgjigjur procesit.

Në seancën e parë, KPK tha se për pasuritë e paluajtshme Sinojmeri nuk kishte deklaruar burime në deklaratën veting dhe në ato periodike dhe se një pjesë e tyre ishin deklaruar disa vite pas firmosjes së kontratave. KPK tha se nuk kishte as qartësi për kohën kur ishin paguar këstet për këto pasuri.

Ngjashëm pa burime të ligjshme u gjetën edhe 40 mijë dollarë dërguar djalit në SHBA, ndërsa u gjetën disa vite me bilance negative. Sinojmeri pretendoi sipas KPK se nuk kishte mundësi të sillte kundërargumentet e saj dhe as të siguronte dokumente.

Por Komisioni vlerësoi se nuk kishte as dokument që vërtetonte pamundësinë objektive. Sinojmerit nuk iu gjetën probleme në pastërtinë e figurës dhe as në profesionalizëm, përpos shkeljes së lejes dhe mungesës së saj në gjykatë për gati 1 vit.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img