Tirana
clear sky
22 ° C
22 °
22 °
49 %
2.6kmh
0 %
Enj
22 °
Pre
24 °
Sht
24 °
Die
26 °
Hën
25 °
E enjte, 6 Maj, 2021
spot_img

Nuk i mbijetoi plagëve të marra në luftë, humb jetën Presidenti i Çadit nëntë ditë pasi fitoi zgjedhjet

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Çadit, Idriss Deby Itno ka humbur jetën, pasi nuk mundi t’i mbijetonte plagëve të marra në luftë.

Ka qenë zëdhënësi i ushtrisë, Azem Bermandoa Agounam, i cili dha lajmin e trishtës se Presidenti Itno humi jetën ditën e sotme në moshën 68-vjeçare.

Ai gjatë fundjavës mori pjesë në operacionin kundër separistëve në veri të vendit aty ku dhe u plagos.

Itno, i cili ka drejtuar vendin e Afrikës Qendrore për më shumë se 30 vjet, u deklarua se kishte fituar zgjedhjet presidenciale të mbajtura në 11 Prill në mandatin e gjashtë.

Njoftimi tronditës erdhi vetëm disa orë pasi zyrtarët e bordit zgjedhor e shpallën Deby fituesin e zgjedhjeve presidenciale.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img